Informacje o Urzędzie

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych został utworzony w 1991 roku na podstawie ustawy o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Jego najważniejszymi zadaniami są:

  • zapewnianie kombatantom i osobom represjonowanym należnego szacunku i honoru oraz pomocy i szczególnej opieki
  • przyznawanie uprawnień ustawowych
  • upowszechnianie tradycji walk o suwerenność i niepodległość Polski.

Aktualności

Medale okolicznościowe „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” dla weteranów walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej

W dniu 8 maja 2015 r. Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej wręczył ponad stu weteranom walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej medale okolicznościowe „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Przygotowane przez Urząd z okazji rocznicy medale zostały wręczone podczas specjalnie zorganizowanej z tej okazji uroczystości w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego.

Podczas obchodów rocznicy zakończenia II wojny światowej w Europie szczególną uwagę zwracamy na bohaterów, którzy o niepodległość walczyli z bronią w ręku na różnych frontach, w różnych miejscach i w różnym czasie. Jedni dłużej, drudzy krócej. To był wielki wysiłek tych pokoleń Polaków wychowanych tak, że wiedzieli, kiedy trzeba sięgnąć za broń i stanąć w obronie Ojczyzny. – powiedział Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Stanisław Ciechanowski, zwracając się do zebranych na uroczystości.

Kombatanci wysłuchali recitalu Anety Góral, która wykonała pieśni patriotyczne nawiązujące do rocznicy zakończenia II wojny światowej. Wzięli też udział w obiedzie wydanym na ich cześć przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

  

Galeria zdjęć